سه شنبه , ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

توجیه فنی و اقتصادی سیستم های آبیاری اتوماتیک

کمبود آب یکی از بزرگترین مشکلات کنونی بشر است. این مساله در کشورهایی که در مناطق گرم و خشک قرار دارند بیشتر قابل لمس و درک است. این در حالی است که ما همه روزه شاهد استفاده بیش از نیاز و غیراصولی آب و انرژی هستیم. بخش زیادی از مصرف آب در تمام کشورها مربوط به بخش کشاورزی است اما بسیاری از کشاورزان و باغداران، راه صحیح و زمان منظمی را برای آبیاری انتخاب نمیکنند. امروزه با توجه به وضعیت آب کشور و این نکته که تقریبا ۹۰ درصد از هدر رفت آب در بخش کشاورزی است، استفاده از راه حل های اتوماسیون می تواند یک راه حل مطمئن و مطلوب برای برون رفت از بحران آب و مدیریت مناسب آن باشد. این مهم با طراحی یک سیستم آبیاری اتوماتیک وکنترل  ( زمانبندی ) خاموش و روشن شدن خطوط آبیاری مختلف براحتی قابل اجراء می باشد .

 

سیستم آبیاری اتوماتیک  به چه صورت می تواند در بالا بردن راندمان سیستم موثر باشد ؟

در طراحی و اجرای یک سیستم آبیاری مراحل گوناگونی صورت می پذیرد و عوامل متعددی در راندمان آبیاری نقش دارند.

یکی از مهمترین و ابتدایی ترین مسائل در طراحی سیستم آبیاری بحث نیاز آبیست. طراح نیاز آبی را تعیین نموده و پس از ان اقدام به محاسبه دور و ساعت آبیاری و انتخاب نوع گسیلنده می نماید. بنابراین یکی از مهمترین مسائل در طراحی یک سیستم آبیاری بحث الگوی کشت و تعیین برنامه آبیاری مناسب می باشد.

  • با توجه به برنامه آبیاری ، طراح اقدام به انتخاب سایز لوله های اصلی، فرعی و همچنین تجهیزات آبیاری مرتبط با آن مینماید. و مجری طبق طرح مصوب اقدام به خرید و اجرای تجهیزات مینماید و در انتها، طرح جهت بهره برداری در اختیار بهره بردار قرار میگیرد. اما سوال اصلی اینجاست که آیا بهره برداران و کشاورزان همان برنامه ای که طراح در دفترچه فنی طرح برای ماه های مختلف در اختیار کشاورز قرار داده را اجرا می نماید ؟ آیا نحوه باز کردن شیرها آبیاری به همان ترتیبی است که طراح مشخص کرده ؟  متاسفانه در بسیاری از باغات و مزارع این برنامه رعایت نمی شود.

بسیاری از کارشناسان و مشاوران در زمان تعیین هیدرومدول طرح و تعیین مقدار نیاز آّبی دقت بالایی به خرج میدهند اما آیا کشاورز همان برنامه مشاور را در خصوص نحوه آبدهی و حجم آّب مورد نیاز گیاهان اعمال می کند؟

هر چند اخیرا در خصوص لزوم استفاده از کنتور و پایش مقدار آّب کشاورزی تاکید میشود اما آیا این که ما بدانیم صرفا چقدر اب در زمین مورد مصرف قرار میگیرد کافیست ؟ خیر ، چنانچه بهره بردار به هر دلیلی همچون دوری راه، عدم توانایی مدیریت بهره برداری و زمان بندی ، یا هزینه بالای کارگر جهت آبیاری زمین نتواند طبق برنامه مشاور طراح نسبت به زمانبندی بهره برداری از اراضی اقدام نماید ، سیستم دچار عدم یکنواختی آبیاری خواهد شد . ممکن است بخشی از اراضی و گیاهان مازاد بر نیاز خود آب دریافت کنند و بخشی دیگر کمتر… ممکن است به دلیل بروز مشکلات در سیستم کنترل مرکزی آبیاری ، سیستم دچار گرفتگی شود و امکان مانیتورینگ سیستم  نیز وجود نداشته باشد..

بنابراین مهم ترین مزایای سیستم آبیاری اتوماتیک و اتوماسیون سیستم های آبیاری باغات ، مزارع و گلخانه ها شامل موارد ذیل می باشد.

* صرفه جویی در مصرف آب

* برنامه ریزی خودکار آبیاری طبق زمان مشخص

 * افزایش راندمان رشد و باروری گیاهان

 *عدم نیاز به حضور فیزیکی ( کاهش هزینه نیروی انسانی )

 *آبیاری مطلوب،  بهینه  و یکنواخت گیاهان

 

و اما عواملی را بررسی کنیم که در بحث  اتوماسیون آبیاری از اهمیت بالایی برخوردارند و ممکن است به واسطه عدم فرهنگ ‌سازی مناسب  و عدم وجود اطلاعات کافی در ذهن کارفرمایان ، کارشناسان و کشاورزان به عنوان موانعی در جهت به کارگیری سیستم اتوماتیک تلقی گردد.

۱- بحث هزینه :

درست است که استفاده از تجهیزات هوشمند هزینه ای مازاد را بر سیستم تحمیل می کند اما متعاقبا از سوی دیگر برخی هزینه ها را کاهش میدهد. در طرح هایی که پیش از این اجرا شده اند و نیاز به بهسازی دارند این هزینه با افزایش راندمان محصول و کاهش هزینه های محصول توجیه اقتصادی پیدا میکند. اما در طرح هایی که سیستم آبیاری تحت فشار هنوز در انها اجرا نشده استفاده از سیستم های هوشمند علاوه بر بسیاری از مزایا حتی هزینه تمام شده سیستم را کاهش میدهد.

به عنوان مثال جهت سهولت بهره برداری آبیاری در بسیاری از مزارع و یا باغات ( قطره ای و یا تیپ ) طرح به گونه ای طراحی می گردد که کشاورز بتواند چند شیر مربوط به چند قطعه آبیاری کنار یکدیگر را همزمان با هم باز نماید تا بهره برداری برای کشاورز چندان دشوار نباشد . اما همین روند در طراحی طراحان را مجبور می سازد تا با هدف سهولت بهره برداری، لوله های اصلی و فرعی را با سایز بزرگ تری طراحی نمایند. متعاقبا با افزایش سایز لوله ها ، هزینه های خرید و اجرای لوازم آبیاری بالا تر میرود. در حالی که در سیستم هوشمند می توان با افزایش ساعت ، افزایش دفعات شیفت آبیاری و برنامه ریزی برای توزیع دبی در اراضی سایز لوله ها و متعاقبا قیمت تمام شده  تجهیزات و اجرای سیستم را کاهش و همزمان سهولت بهره برداری را نیز به کشاورز ارائه داد . بنابرین بخش زیادی از هزینه تجهیزات اتوماسیون با پایین آوردن سایز لوله ها و اتصالات به طرز قابل توجهی جبران میشود.

در خصوص سیستم های فیلتراسیون نیز استفاده از پکیج های فیلتراسیون اتوماتیک و خودشوینده بسیار کم حجم تر از نمونه های دستی است و لذا نیروی انسانی و حتی هزینه های بهره برداری را کاهش می دهد.

۲-بحث ایمنی

یکی از مواردی که جزو موانع موجود در سیستم اتوماتیک آبیاری  به شمار می آید بحث ایمنی است. در بسیاری در مزارع امکان دزدیده شودن تجهیزات وجود دارد. اما می توان با به کار بردن باکس های مخصوص مخافظتی از سرقت جلوگیری نمود.

۳-  بحث مشکلات استفاده ، پشتیبانی و خدمات پس از فروش

همانند  هر تکنولوژی دیگری ممکن است در نگاه  اول استفاده و به کار گیری این فن آوری برای بهره برداران سخت و پیچیده به نظر آید اما پیشرفت ، بهسازی و مدرن سازی مسیریست که خواه ناخواه باید در ان قدم نهاد. نهادی که اقدام به فروش تجهیزات طراحی و اموزش سیستم های اتوماتیک مینماید در این میان نقش بسیار مهمی را داراست و با اتکاء به دانش فنی و خدمات قابل ارائه آن نهاد مثل آموزش ، خدمات پس از فروش و … براحتی میتوان بر مشکلات احتمالی فائق آمد .

 

 

تجهیزات اتوماسیون قابل ارائه توسط این شرکت  :

  • انواع پکیج های اتوماسیون همراه با مشاوره فنی لازم در خصوص برنامه های آبیاری شامل شیرآلات برقی و کنترلرها
  • سیستم های فیلتراسیون اتوماتیک آّب کشاورزی

 

جهت آگاهی های بیشتر در خصوص سیستم های اتوماسیون آبیاری با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *