سه شنبه , ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
اتوماسیون آبیاری

معرفی سیستم آبیاری اتوماتیک در کشاورزی و فضای سبز

استفاده از راه حل های اتوماسیون می تواند یک راه حل مطمئن و مطلوب برای برون رفت از بحران آب و مدیریت مناسب آن باشد. این مهم با طراحی یک سیستم آبیاری اتوماتیک وکنترل  ( زمانبندی ) خاموش و روشن شدن خطوط آبیاری مختلف براحتی قابل اجراء است.

سیستم آبیاری اتوماتیک به چه معناست ؟ 

یکی از مهمترین و ابتدایی ترین مسائل در طراحی سیستم آبیاری بحث نیاز آبیست. طراح نیاز آبی را تعیین نموده و پس از ان اقدام به محاسبه دور و ساعت آبیاری و انتخاب نوع گسیلنده می نماید. بنابراین یکی از مهمترین مسائل در طراحی یک سیستم آبیاری بحث الگوی کشت ، تعیین برنامه آبیاری مناسب و نحوه اجرای برنامه آبیاری می باشد.

در سیستم اتوماتیک آبیاری کشاورزان  می توانند بدون نیاز به نیروی انسانی اقدام به برنامه ریزی و آبیاری باغات و مزارع خود نمایند.  نوع کشت، مساحت زمین و فصل آبیاری هر یک مواردی هستند که در نحوه انتخاب نوع سیستم اتوماسیون آبیاری نقش مهمی را ایفا می نمایند. بنابراین انتخاب نوع سیستم اتوماسیون بایستی با توجه به این موارد انجام پذیرد.

سیستم های آبیاری اتوماتیک ممکن است بسته به نوع کاربری زمین انواع مختلفی داشته باشند.  در باغات و مزارع کوچک تر می توان از تایمر های آبیاری استفاده نمود و در مزارع و باغات بزرگتر این سیستم می تواند شامل سیستم کنترلر راه دور باشد. برخی از سیستمهای آبیاری اتوماتیک نیاز کابل کشی دارند و بعضی از این دستگاه های به صورت بی سیم اقدام به کنترل شیرها و اعمال زمانبندی آبیاری می نمایند.

در برخی از سیستم های آبیاری اتوماتیک حتی امکان کنترل و مانتیورینگ سیستم آبیاری از طریق تلفن های همراه ، تبلت و یا کامپیوتر شخصی نیز وجود دارد.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *